درباره ما

دکتر علیرضا حسن نژاد

متخصص طب ورزشی و آسیب های عضلانی اسکلتی

استادیار دانشگاه علوم پزشکی کرمان

در کنکور ۱۳۸۴ در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان پذیرفته شدم. در سال ۱۳۹۱ از رشته پزشکی فارغ التحصیل شدم و بعد از شرکت در امتحان رزیدنتی به دلیل علاقه به حیطه  musculoskeletal (عضلانی- اسکلتی)، رشته طب ورزشی را انتخاب نمودم. در سال ۱۳۹۲ دوران دستیاری خود را در رشته طب ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع کردم. در این دوران فعالیت خود را در مطالعات و کار بالینی بیشتر در حیطه آسیب‌ها و مشکلات عضلانی – اسکلتی متمرکز نمودم و در سال ۱۳۹۵ موفق به کسب عنوان دستیار برتر علمی در جشنواره علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران شدم. همچنین با توجه به مشارکت در نگارش دو کتاب و انجام چهار طرح تحقیقاتی در دوران دستیاری توانستم عنوان دستیار برتر پژوهشی را در جشنواره پژوهشی بیمارستان امام خمینی تهران کسب کنم. در سال ۱۳۹۶ با کسب رتبه اول برد تخصصی در رشته طب ورزشی فارغ التحصیل شدم. در حال حاضر به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان مشغول به خدمت می‌باشم.

طی ۲۰ سال اخیر ورزش حرفه ای و انجام ورزش میان تمامی افراد جامعه به سرعت گسترش پیدا کرده است، همچنین طیف سنی مراجعین به پزشکان با دردهای عضلانی اسکلتی با توجه به تغییر سبک زندگی و توجه به ارتقای سلامت و کیفیت زندگی تغییر کرده و به سنین ۲۰ تا ۳۰ سال رسیده است. در جوامع پیشرفته طی دو دهه اخیر تخصص طب ورزشی مورد توجه بسیاری قرار گرفته است زیرا ارتقای دانش همه افراد جامعه باعث شده تا با مطالعه و تحقیق در مورد مشکلات خود دنبال درمانی جامع برای مشکل خود باشند. متخصصین طب ورزشی با ارزیابی و بررسی دقیق مشکل افراد تا حد امکان درمان افراد را به صورت غیرجراحی انجام میدهند و سپس در صورت نیاز به جراحی با ارجاع مناسب تخصصی و فوق تخصصی به همکاران جراح ارتوپد یا جراح مغز و اعصاب، مسیر درمان را پیش میبرند.

طب ورزشی یکی از تخصصهای نوپای پزشکی است که پزشکان بعد از اتمام دوران پزشکی عمومی و پذیرفته شدن در امتحان دستیاری، با گذراندن یک دوره چهار ساله تخصص طب ورزشی را میگیرند. متخصصین طب ورزشی در این دوره آموزشهای لازم برای تشخیص و درمان غیر جراحی آسیبها و مشکلات عضلانی – اسکلتی ورزشکاران حرفه ای، افراد فعال از نظر فیزیکی و همچنین تمامی مردم در همه رده های سنی را فرا میگیرند. میتوان حیطه فعالیت متخصصین طب ورزشی را به سه دسته تقسیم کرد:

آسیب ها و مشکلات عضلانی اسکلتی: متخصصین طب ورزشی آسیبهای عضلانی، لیگامانی، تاندونی و مشکلات استخوانی و همچنین موارد مزمن دردهای عضلانی اسکلتی از قبیل مشکلات کمر و گردن مانند دیسک، مشکلات شانه، دردهای ناحیه آرنج و مچ دست و انگشتان، دردهای ناحیه لگن و ران، مشکلات ناحیه زانو وساق پا، مچ پا و مشکلات ناحیه پا از را با بررسی و معاینه دقیق تشخیص میدهند و درمانهای لازم از قبیل تجویز نسخه ورزشی مختص آن آسیب، درمان دارویی، درمانهای دستی، تجویز ارتز، پروتز، دستگاههای فیزیوتراپی از قبیل لیزرهای پرتوان و درمانهای REGENERATIVE‌ تحت هدایت سونوگرافی را انجام میدهند. هدف از درمانهای غیر جراحی، کمک به خود بدن برای ترمیم بافت آسیب دیده است.

بازتوانی: در کنار اعمال جراحی که در حیطه ارتوپدی و جراحی مغز و اعصاب مانند جراحی های زانو یا شانه یا لگن و کمر و گردن انجام میشوند، یک برنامه بازتوانی جامع نیاز است تا عوارض جراحی به حداقل برسد و بهترین نتیجه از عمل انجام شده گرفته شود و ورزشکار به ورزش حرفه ای یا جمعیت عمومی هرچه سریعتر به زندگی روزانه خود در بالاترین سطح برگردند. متخصصین طب ورزشی به عنوان سرپرست تیم بازتوانی با استفاده از فیزیکال تراپی و نسخه ورزشی مناسب و مدالیته های فیزیوتراپی، ترمیم بافت جراحی شده را بهبود میبخشند و بازگشت به ورزش و زندگی روزانه را تسریع میکنند.

پیشگیری: تنها هدف طب ورزشی درمان و بازتوانی آسیبهای عضلانی اسکلتی نیست. پیشگیری از آسیبها و ارتقای سلامت نقش بسیار مهمی در حیطه طب ورزشی و آسیبها دارد. متخصصین طب ورزشی با نگاهی جامع به مسائل بیومکانیک و پاتوفیزیولوژیک و توجه به نیاز افراد به بررسی ریسک فاکتورها و با معاینه دقیق، درمانها و آموزشهای لازم را جهت پیشگیری از آسیبهای احتمالی به افراد ارائه میدهند.